Jak vybrat elektrickou kytaru?

Jak si vybrat elektrickou kytaru

Elektrická kytara vám nabídne široké možnosti nastavení zvuku, a lze ji propojovat s rozličnými efekty a aparaturou. Ať už zvolíte kterýkoli typ, vykouzlíte specifický zvuk, se kterým uděláte dojem napříč všemi žánry. Přestože její údržba bývá náročnější, zpravidla je hra snazší než na klasickou nebo akustickou. Jak vybrat elektrickou kytaru, která vám sedne na míru, zjistíte v našem rádci.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Typy elektrických kytar

Stratocaster vs Telecaster

Elektrické kytary jsou k dostání v široké škálé druhů pro všechny žánry, mezi dva nejoblíbenější typy patří Strat a Tele. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Stratocaster Telecaster
dva výřezy jeden výřez
široká paleta tónů univerzální zvuk
pohodlnější držení snadnější hra a ladění
3 snímače 2 snímače

Strat

Elektrická kytara Stratocaster je ikonická svým designem se dvěma výřezy. Původně ji navrhl Leo Fender v 50. letech minulého století. V současnosti jsou elektrické kytary tohoto typu v nabídce většiny výrobců a to v různých barevných provedeních. Jejich popularita pramení především z univerzálního zvuku, díky kterému jsou vhodné prakticky pro všechny žánry od rock’n’rollu přes country až po blues.

Typicky má Strat tři snímače typu single coil, setkat se ale můžete i s variantou Stratocaster HSS (humbucker+single+single) s jedním humbuckerem a dvěma single coily, a výjimečně dokonce s HH typem disponujícím dvěma humbuckery. V případě standardních trojsnímačových variant mívají pětipolohový přepínač, společný potenciometr pro hlasitost a dva pro tónovou clonu. Díky univerzálnímu zvuku jsou oblíbené u začátečníků. Nedají na ně ale dopustit kytaroví velikáni jako Jimi Hendrix, Eric Clapton nebo David Gilmour (Pink Floyd).

  • Univerzální zvuk vhodný pro všechny žánry

  • Vhodná pro začátečníky

  • V nabídce většiny výrobců - široká nabídka barevných variant

Kytara Stratocaster

Tele

Další typ elektrické kytary z dílen Leo Fendera, klasický Telecaster, má dvojici single-coil snímačů, mezi nimiž se přepíná třípolohovým přepínačem. Disponuje dvěma potenciometry – jedním pro hlasitost a jedním pro tónovou clonu.

Jejich charakteristický zvuk je nejčastěji využíván v čisté nebo jen mírně zkreslené podobě, proto se s ním setkáme u žánrů, jako jsou country, pop nebo rock’n’roll. Leo Fender vyvinul tento typ kytary už ve 40. letech. Od té doby mají elektrické kytary Telecaster svůj signifikantní zvuk při nezkreslené i zkreslené hře.

  • Vhodná pro žánry country, rock i pop

  • Signifikantní zvuk specifický pro tento typ kytary

Kytara Telecaster

LP

Elektrická kytara Les Paul je spolu se Stratocastery nejrozšířenějším modelem. Původně pochází z dílen Gibsonu, ale najdete ho i v nabídce dalších výrobců. V jeho elegantním zaobleném těle bývají vsazeny dva humbuckery, k jejichž přepnutí slouží třípolohový switch. Typická čtveřice potenciometrů pak umožňuje nastavovat pro každý snímač zvlášť nejen tónovou clonu, ale i hlasitost. Zvuk je díky humbucker snímačům velmi plný a oblý, s vysokým výstupním signálem.

Naprostá většina má pevnou kobylku a zatímco při zkreslení jim sedí především tvrdší žánry, jako jsou hard-rock nebo metal, s čistou reprodukcí se skvěle uplatní i v jazzu nebo blues. Najdete je v rukou takových mistrů, jako je Slash (Guns N‘ Roses), Jimmy Page (Led Zeppelin) a Zakk Wylde (Ozzy Osbourne).

  • Čtyři potenciometry pro nastavení každého snímače zvlášť

  • Plný a oblý zvuk s vysokým výstupním signálem

Kytara Les Paul

Super-strat

Design těchto elektrických kytar původně vychází ze Stratů, liší se ale mimo jiné výraznějšími výřezy a užším tělem. Superstrat bývá vybaven dvěma humbucker snímači a mnohdy nechybí ani dvouzvratné tremolo. Celkově je uzpůsoben technickému stylu hraní při vyšším zkreslení - uplatnění najde ve tvrdých žánrech metal a hard rock.

Liší se svým tvarem, zpracováním a elektronikou. Působí agresivně, mají vyšší počet pražců a snímače typu humbucker. Uplatní se zejména v tvrdé hudbě a nejsou příliš vhodné pro kytaristy začátečníky.

  • Vhodná pro žánry metal a hard rock

  • Vyšší počet pražců

Superstrat kytary

SG

Typ kytary SG vznikl jako evoluce kytar Les Paul – oproti ní však nemá horní desku těla klenutou, nýbrž plochou. SG je užší a má výřezy, které usnadňují hraní not na nejvyšších pražcích. Naopak podobná je charakteristika jejich zvuku a má také dva humbuckery.

Díky plnému a silnému zvuku byla odjakživa oblíbená ve tvrdých hudebních žánrech, především Hard Rocku.

  • Výřezy pro hru na nejvyšších pražcích

  • Užší tělo oproti kytaře typu LP

  • Vhodná pro tvrdé žánry jako Hard Rock

Kytary SG

Hard & Heavy

Typickým tvarem elektrických kytar Hard&Heavy jsou Flying V nebo Explorer, ale najdete spoustu dalších specifických modelů. Charakteristické jsou ostře řezané hrany a divoký vzhled.

Humbucker snímače produkují hutný zvuk vhodný pro tvrdé žánry, jako je heavy metal. Rozložení ovládacích prvků se různí podle modelu. Většina Hard and Heavy nástrojů má ostré tvary, agresivní vzhled a silný zvuk, který vyniká zejména při výrazném zkreslení.

  • Hutný zvuk vhodný pro tvrdé žánry

  • Ostré a divoce řezané hrany

Kytary Hard & Heavy

Semi-akustické

Oproti ostatním typům má semi-akustická elektrická kytara duté tělo. Jejich výstup je proto silný i bez zapojení a po propojení s aparaturou vyluzují teplý a oblý zvuk.

Semiakustické kytary jsou proslavené svým teplým a lahodným zvukem, oblibě se tak těší v jazzu a příbuzných žánrech. Uplatnění však najdou také v rocku a dalších stylech. Na těle této elektrické kytary zpravidla najdete signifikantní výřez ve tvaru „f“.

  • Teplý a oblý zvuk

  • Výstup silný i bez aparatury díky dutému tělu

  • Signifikantní výřez ve tvaru f

Semi-akustické elektrické kytary

Druhy elektrických kytar podle určení

Levoruké

U elektrických kytar není zdaleka tak snadné využít pravorukou konstrukci pro levoruké hráče. Elektrická kytara pro leváka má výřezy na opačných stranách a samozřejmě obrácené struny.

Jakou elektrickou kytaru vybrat pro vaši ratolest?

Elektrická kytara pro děti se vyrábí v ¾ velikosti, pohodlnější pro malé kytaristy. Typ Stratocaster je potom oblíbenou alternativou, pokud nechcete kupovat malou kytaru.

Vícestrunné a barytonové

V případě, že potřebujete širší rozsah a obvyklých šest strun elektrické kytary vám bude málo, můžete zvolit některou z vícestrunných kytar. Sedmistrunné, osmistrunné, nebo dvanáctistrunné modely poskytují větší pole působnosti především při hraní riffů.

Barytonové kytary jsou šestistrunné, ale mezi nultým pražcem a kobylkou mají delší vzdálenost než standardní modely, a lze je tak naladit hlouběji.

Výběr elektrické kytary podle parametrů

Konstrukce

Kvalitnější elektrické kytary mají masivní konstrukci – to znamená, že tělo i krk jsou vyrobeny z jednoho kusu dřeva. Polomasivní kytary využívají celistvé kusy dřeva pro tělo a krk, horní deska je však separátní od zbytku konstrukce. Vrstvené nebo překližkové kytary jsou vyrobeny z několika na sebe nalepených vrstev dřeva – v praxi to může vypadat tak, že svrchní vrstvu tvoří dražší dřevo a zbytek nějaké levnější. Vrstvené elektrické kytary mívají horší zvukové vlastnosti než masivní a polomasivní.

Tělo elektrické kytary

Materiál

Dřevo, z něhož je elektrická kytara vyrobena, má významný vliv na její zvukové vlastnosti, vzhled i životnost nástroje. Některé kytary také mohou využívat jiné materiály na samotné tělo, krk a hmatník.

Dřeva z nichž se vyrábí kytary
  • Olše – jeden z nejoblíbenějších typů dřeva se používá především u Stratocasterů a Telecasterů. Vyznačuje se výbornou odezvou a dlouhým sustainem neboli dobou, po kterou struna po zahrání zní. Nejvíce její vlastnosti vynikají u středních tónů.

  • Jasan – zvukové vlastnosti jasanu jsou prakticky totožné jako u olše. Hlavním rozlišovacím znakem je tak vzhled, u jasanových těl totiž bývá velmi často viditelná struktura dřeviny.

  • Topol – jedná se o dostupnější náhražku olše. Zvukové vlastnosti topolu jsou podobné a vyznačují se vysokou rezonancí a plným tónem.

  • Agathis – pyšní se skvělou odezvou a sustainem jako olše, ovšem rezonance je o poznání slabší. S tímto dřevem se proto setkáte spíše u levnějších nástrojů.

  • Lípa – jedná se o měkkou a lehkou dřevinu s vysokou dynamikou, která vyniká zejména u středových tónů.

  • Mahagon – těžké a tvrdé mahagonové dřevo vysoce rezonuje u nižších frekvencí, jeho doménou jsou basové až středové tóny. Využívá se proto zejména u kytar vhodných pro tvrdší žánry. Najdete ho na tělech, krcích i hmatnících elektrických kytar.

  • Javor – světlé dřevo se využívá jak pro samotná těla, tak i krky a hmatníky. Vyznačuje se výbornou odezvou u vyšších tónů, což mu dává jeho charakteristický, vysoce jasný zvuk.

  • Palisandr – tmavá a tvrdá dřevina bývá používána na hmatníky, často i v kombinaci s javorovým krkem. Oproti javoru má méně jasný, ale jemnější a plnější tón.

  • Eben – velice kvalitní a také náležitě drahé dřevo se využívá na výrobu hmatníků. Má velmi jemnou strukturu a vyniká především v nižších frekvencích, proto je ideální pro tvrdší žánry.

Kvalita zpracování

Při výběru se ujistěte, že všechny separátní díly jsou naprosto pevně usazené a nevykazují žádné vůle. Krk by měl být na délku téměř rovný a rovnoběžný se samotným tělem, větší výchylky v tomto ohledu mohou hraní na kytaru znepříjemnit.

Usazení pražců na hmatníku musí být rovné a pevné. Zaměřte se i na kvalitu jejich zabroušení na spodku krku – přejeďte si po něm rukou - pokud vás konce pražců budou řezat, bude nástroj při hraní nepříjemný. Obecně platí, že u cenově dostupnějších kytar je potřeba počítat z hlediska kvality zpracování s kompromisy, naopak u dražších modelů už byste ale žádné větší přešlapy tolerovat neměli.

Po rozbalení kytary je vhodné struny hned vyměnit. Levnější modely bývají osazeny základními strunami nižší kvality a nikdy nevíte, jak dlouho už struny na kytaře jsou.

Zkušenosti

Elektrická kytara pro začátečníky se bude pohybovat v nižších cenových kategoriích, než nástroje pro zkušené hráče, kteří mají vyšší nároky na kvalitu zpracování a použitých materiálů a vyžadují specifický zvuk nástroje. Každý typ najdete v rozdílných cenových kategoriích v závislosti právě na těchto specifikacích. Pokud tedy s hraním na kytaru teprve začínáte, zvolte cenově méně náročný model - oblíbenou volbou je Stratocaster díky svému univerzálnímu zvuku.

Hudební žánr

V tomto ohledu se elektrické kytary liší mnohem méně než akustické. Například Les Paul je vhodný napříč všemi žánry a disponuje silným plným zvukem. Kytary typu Hard & Heavy jsou situované pro metalové a hard rockové žánry jednak svým ostrým a agresivním tvarem, tak humbuckerovými snímači, které vytvářejí kulatý a hutný zvuk. Strat je potom nejčastější volbou pro začátečníky díky svému univerzálnímu zvuku vhodnému do jakéhokoliv žánru.

Popis elektrické kytary

Elektrická kytara popis
Části elektrické kytary

Ladicí mechanika

Na mechaniky umístěné na hlavě kytary se navíjí struny. Následným otáčením kolíků mechanik je možné struny povolovat či utahovat a tím upravovat tón neboli kytaru ladit. Existují různé typy lišící se nejen vzhledem, ale i způsobem uchycení struny. U některých typů je tak uchycení struny snazší než u jiných. Kvalitní mechaniky by neměly být ani příliš volné, ale ani pevné – měly by totiž bez problému udržet tón, ale zároveň umožnit jeho drobné korekce.

Napínací šroub

Šroub umístěný na vzdálenějším konci krku od těla slouží k nastavování podélného prohnutí krku. Ten by v ideálním případě měl být takřka, ale ne zcela rovný. Seřizovat krk je jednou za čas potřeba u každé kytary, jelikož dřevo reaguje na změny tepla a vlhkosti a průběžně mění svůj tvar. Čím silnější struny na kytaře jsou, tím větší tlak je na krk vyvíjen, a tím častěji je nutné jej seřizovat. Nezkušení uživatelé by tento krok měli nechat na odbornících.

Krk

Krk kytary ústí z jejího těla a na jeho druhém konci se nachází hlava s ladicí mechanikou. K tělu může být připevněn pomocí několika šroubů nebo adhezivem, případně může tvořit i jeho nedílnou součást. Některé tvary se označují písmeny C, V a U podle tvaru klenutí. Různá bývá také tloušťka krků, přičemž pro začátečníky je vhodný krk tenčí.

Snímače

  • Single-coil – používaný především na typu Stratocaster, který má 3 SC (zkratka single coil - jednocívkové) snímače. Nevýhodou je šumění, což vyřešil nový typ snímačů humbucker se dvěma cívkami. SC se hodí na jemný styl, ale zahrajete s nimi prakticky cokoliv. Single coil je slabší snímač s živějším zvukem.

  • Humbucker – typ snímače elektrické kytary se dvěma cívkami. Ve standardním zapojení jde o dva sériově zapojené snímače typu single coil. Obě poloviny snímače mají navzájem opačný směr vinutí a orientaci magnetického pole - tím dochází k sečtení nepříjemných brumů, způsobených rušivým vnějším elektromagnetickým polem, v protifázi a tudíž jejich potlačení.

Kobylka

Tato část kytary, v angličtině zvaná bridge, slouží především k pevnému uchycení strun a přenosu zvukových vibrací na tělo nástroje. Setkat se můžete se třemi základními typy:

  • Pevná kobylka - nejběžnější druh kobylky najdeme u levnějších modelů, ale je typický i pro Les Paul nebo Telecaster. Neumožní vám sice nijak hýbat se zvukem, ale zase u nich nehrozí rozlaďování kytary a nutnost pravidelného seřizování. Zejména pro začínající hráče je pevná kobylka nejlepší volbou, přidaná hodnota tremola je pro nezkušené hráče totiž prakticky nulová, zato její negativní vlastnosti mu můžou zbytečně ztěžovat hraní.

  • Jednozvratné tremolo - pomocí jednozvratného tremola můžete při hraní povolovat struny vibrační pákou a tím plynule snižovat jejich tón, který se poté automaticky vrátí na původní hodnotu. Efekt se využívá jak při sólech, tak i při různé akordové progresi. Pozor na nekvalitní jednozvratná tremola u velmi levných kytar, jejich použití totiž často vede k rozladění kytary.

  • Dvojzvratné tremolo - Typ kobylky, který umožňuje pomocí vibrační páky kobylkou pohybovat do obou stran a tím snižovat, nebo zvyšovat výšku tónu. Tento typ tremola je náročný na kvalitu materiálu i mechanické provedení. Pro správné ladění kytary s dvojzvratným tremolem je často nutné vyhledat odborníka. Z tohoto důvodu není tento typ kobylky vhodný pro začínající kytaristy.

Hmatník

Vrchní strana krku – může s ním tvořit celek nebo na něm být přilepena. Hmatník je tou částí kytary, na které stlačováním strun vytváříte jednotlivé tóny a akordy. Vyrábí se z různých dřevin, které se liší charakterem zvuku i pocitem na dotyk.

Vibrační páka

Tato páka se šroubuje do spodní části kobylky a slouží k ovládání jednozvratného nebo dvojzvratného tremola. U většiny kytar je v balení zvlášť a je jen na vás, jestli ji na kytaře chcete mít, nebo nikoli.

Přepínač snímačů

Většina elektrických kytar disponuje dvěma nebo třemi snímači – jejich umístění má totiž vliv na charakter zvuku. Ten bývá u kobylky jasnější a ostřejší, směrem ke krku se pak stává jemnějším a plnějším. Velká část kytar proto bývá vybavena přepínači, pomocí kterých můžete snímač volit. Přepínače mají často víc poloh než kytara snímačů, čímž umožňují využívat víc snímačů zároveň.

Hlasitost a tónová clona

Většina elektrických kytar má na těle několik otočných ovladačů, pod nimiž se skrývají potenciometry určené k nastavování hlasitosti a tónu výstupního zvuku. U některých kytar mohou být ovladače sdílené pro více snímačů zároveň, jiné modely zase mají ovladače pro každý zvlášť. Některé nástroje s humbucker snímači umožní tyto ovladače povytahovat a zacvakávat, čímž dochází k rozepínání dvojitého snímače a aktivní zůstává jen jedna jeho polovina, což vede ke změně zvuku.

Výstup pro kabel

Konektor pro nástrojový kabel bývá umístěn ve spodní části kytary šikmo směrem ven, aby kabel hráči po připojení nepřekážel. Mohou být umístěny na spodní nebo boční straně, případně na straně přední – lepší řešení zde nelze určit, jde spíš o otázku zvyku. Před koupí si ale zkuste do kytary kabel zapojit a ujistěte se, že je konektor pevný a kabel v něm správně drží.

Údržba

Aby elektrická kytara správně fungovala a vydržela hrát třeba i po několik dekád, vyžaduje dostatečnou péči a pravidelnou údržbu. Základem je nástroj udržovat čistý. Existují speciální přípravky, které jsou vhodné k rozličným typům dřeva, přičemž nesprávně zvolená látka může materiálu i uškodit. Čištění provádějte tak, že daný přípravek nanesete na čistý mikrovláknový hadřík, rozetřete po příslušné části těla kytary a po chvilce působení setřete suchou částí látky.

Pravidelně udržovat je potřeba zejména hmatník, jelikož na něm se nejčastěji zachycují různé nečistoty z rukou a spolu s nimi také pot. Ideální je při výměně strun povrch nejprve jedním přípravkem důkladně očistit a následně nanést výživu pro daný typ dřeva, aby si zachovalo své vlastnosti.

Údržba elektrické kytary

Příslušenství

Příslušenství ke kytarám

Komba

Ladičky na kytaru

Trsátka

Kapodastry

Mikrofony

Stojany na mikrofony

Obaly na kytary

Kufry na kytaru

Řemen ke kytaře

Stojan

Nejčastější dotazy

Jaké struny zvolit?

Struny na kytaru se liší svojí životností i zvukovými vlastnostmi v závislosti na typu. Nejčastěji se u elektrických kytar setkáte se dvěma kovy - nikl a ocel. Typická je kombinace ocelového jádra ovinutého niklem, což zajistí výrazné a čisté nižší tóny i jasné a čitelné tóny vyšší.

Čistě ocelové struny na elektrickou kytaru mají ostrý a průrazný zvuk, zatímco ryze niklové tvoří teplý a plný zvuk.

Jaké často je potřeba měnit struny?

Struny se mění tehdy, když začnou reznout nebo přestanou dostatečně rezonovat – u hardcore hráčů to může být potřeba i každý měsíc, naopak u začátečníků a domácích kytaristů bohatě stačí přestrunovat několikrát do roka. Výdrž samotných strun můžete prodloužit tím, že je po hraní otřete, ideálně opět pomocí speciálního přípravku.

Jak často je potřeba nechat kytaru seřídit?

Po výměně strun zejména při změně jejich tloušťky. Dále to závisí na četnosti hraní a podmínkách, v jakých nástroj uchováváte. Zpravidla by mělo stačit nástroj seřídit jednou ročně, zejména pokud disponuje jedno- či dvojzvratným tremolem. Kromě toho mohou servis potřebovat také ladicí mechaniky nebo opotřebované pražce, takové zásahy se provádí i při pravidelnějším hraní v intervalu několika let. Zatímco základní čištění a údržbu zvládnete doma, seřizování už vyžaduje zkušenějšího kytaristu nebo odborníka.

Jaký model pořídit pro začátečníka nebo dítě?

Nejvhodnějším modelem pro začátečníky je bezesporu Stratocaster díky univerzálnímu zvuku a snadnému ovládání. Cenově se pohybuje v širokém rozmezí podle kvality zpracování a použitých materiálů - do začátku tedy zvolte levnější variantu.

Stratocaster je vhodný také pro děti, vyrábějí se však také dětské kytary, které jsou menší a svými rozměry umožňují pohodlnou hru i pro nejmenší hudebníky.